Ramudden suunnittelee ja toimittaa kokonaisvaltaiset työturvallisuusratkaisut. Autamme asiakkaitamme luomaan turvallisempia työpaikkoja sekä noudattamaan lain vaatimia turvallisuusmääräyksiä teillä, rautateillä ja rakennustyömailla.
Autamme myös julkisten paikkojen turvaamisessa. Palvelumme sisältää opasteiden ja merkkien vuokrauksen ja toimituksen, asiantuntevan henkilöstön paikan päällä sekä avustamisen liikennesuunnitelmissa ja lupahakemuksissa. Tarjoamme myös erilaisia koulutuskursseja.
Missiomme: Jokaisella on oikeus turvalliseen työpaikkaan.
Ramuddenilla on yli 60 toimipaikkaa Suomessa, Ruotsissa, Norjassa ja Virossa. Konsernin liikevaihto on vuosittain n. 120 miljoonaa euroa ja työllistää yli 600 henkilöä.
Kaikki tekemisemme pohjautuu Ramudden-henkeen. Tämä tarkoittaa sitä, että keskitymme asiakkaaseen, laitamme työntekijöidemme terveyden ja turvallisuuden kaiken edelle ja olemme alan parhaimmistoa.
Hans-Olov Blom
Konsernin toimitusjohtaja
Ramudden
2005 Ramudden AB perustetaan
2009 Toiminta Norjassa alkaa
2012 Toiminta Suomessa alkaa
2015 Personellassistanse Norge AS -yritysosto
2016 Toiminta Virossa alkaa
2017 Ramudden HoldCo AB, emoyhtiö, perustetaan
2017 Wewab Trafiklösningar AB, Trafikavstängningar sekä Mellansverige AB, Skilt og Vedlikehold 2 AS, Skilt og Bilreklame AS och Akershus Trafikk Dirigering AS -yritysostot
2017 Triton partners suuromistajaksi
2018 Chevronin, Iso-Britannian suurin tietyöturvallisuusratkaisuiden toimittajan, yritysosto
2018 Yritysostoja: LKJ Palvelut, ViaSafe Sweden sekä norjalainen Trafikksystemer AS
2018 9 uutta toimipistettä Suomessa, Ruotsissa ja Norjassa. Samanaikaisesti kaksi yritysosto Suomessa sekä Ruotsissa.
2019 Acquisitions of Provia, E-Trafik sekä Veiskiltkonsulenten -yritysostot
2019 6 uutta toimipistettä Suomessa, Ruotsissa, Norjassa ja Virossa.
2019 Kolme suurta virstaanpylvästä saavutetaan: yli 600 kokoaikaista työntekijää, ensimmäinen vuosi yli 100 miljoonan liikevaihdolla sekä yli 5000 asiakasta Suomessa, Ruotsissa, Norjassa ja Virossa.
2020 Acquisitions of BM Skilt AS